I Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry za nami

zamkomania 2009 turniej m1Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry zakończył trzecią edycję „Zamkomanii”  - programu edukacyjnego realizowanego przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowski pod honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały
. Turniej został wpisany w program tegorocznych „Zderzeń”. Przybyły nań drużyny wojów z Myszkowa, Dobczyc i Krakowa. Gospodarzami zaś byli Wojowie Peruna z Tarnowa. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie rpzybyli wojowie ze Szczepanowa. Wojowie walczyli o cenne nagrody: miecz wikiński, worek dukatów i tytułową grzywnę – średniowieczną ozdobę będącą zarazem środkiem płatniczym.

Czytaj więcej: I Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry za nami

Sprzątają ruiny zamku

zamkomania 2009 sprzatanie m3Rozpoczął się kolejny etap Zamkomanii”- programu edukacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie Zamek tarnowski wspólnie z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa..  Młodzież, która w marcu i kwietniu uczestniczyła w wykładach historycznych teraz na żywo może zobaczyć to, o czym słyszała podczas multimedialnych prelekcji historycznych prowadzonych przez dr Krzysztofa Moskala.
Od poniedziałku codziennie, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, pod czujnym okiem organizatorów m.in. studentki archeologii Agnieszki Waś uczniowie wraz z nauczycielami porządkują ruiny zamczyska na górze Św. Marcina.

Czytaj więcej: Sprzątają ruiny zamku

Porządki na ruinach

zamkomania 2009 sprzatanie m2Pierwszy etap Zamkomanii już za nami.W dwu wykładach, które odbyły się w auli PWSZ w Tarnowie wzięło udział kilkuset uczniów z tarnowskich szkół średnich oraz sympatycy Stowarzyszenia.
Teraz przed nami kolejny etap- porządkowanie ruin zamkowych. Rozpoczynamy w poniedziałek 18 maja i przez cały tydzień - do 22 maja będziemy pracowali. Do prac  zapraszamy wszystkich chętnych- także uczniów szkół , które nie uczestniczyły w wykładach oraz mieszkańców.

Czytaj więcej: Porządki na ruinach

Zamkomania rozpoczęta

zamkomania 2009 wyklad mRozpoczęła się trzecia edycja programu edukacyjnego Zamkomania pod honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały.
 W pierwszym wykładzie, który tradycyjnie odbył się w auli gościnnej PWSZ wzięło udział około dwustu uczniów z tarnowskich szkół średnich.
Organizatorem i pomysłodawcą Zamkomanii jest Stowarzyszenie Zamek Tarnowski zaś nieodłącznym od trzech lat współorganizatorem i koordynatorem zawsze niezawodne tarnowskie XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej .

Czytaj więcej: Zamkomania rozpoczęta

Zamkomania po raz trzeci

zamkomania 2008 zapolya m2Stowarzyszenie Zamek Tarnowski wraz z XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej  zaprasza do wzięcia udziału w trzeciej edycji programu edukacyjnego „ZAMKOMANIA” pod honorowym patronatem prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały.
Celem programu adresowanego głównie do młodzieży szkół średnich, ale także tych wszystkich mieszkańców Tarnowa i okolic , którym nie są obojętne losy tarnowskich zabytków, a zwłaszcza najstarszego – ruin zamku na górze św, Marcina, jest propagowanie wiedzy historycznej o naszym mieście ze szczególnym naciskiem na losy zamku, a także zwrócenie uwagi mieszkańców na potrzebę pilnych prac przy ratowaniu pozostałości tej budowli.
W dwóch poprzednich edycjach uczestniczyło kilka tysięcy młodych ludzi, a także wielu mieszkańców miasta.

Czytaj więcej: Zamkomania po raz trzeci