Zamkomania i dzieciaki

zamkomania 2007 piknik mO dzieciach, zarówno tych najmłodszych jak i tych co już nazywają się młodzieżą nie zapomniało Stowarzyszenie Zamek Tarnowski.
U stóp zamku zorganizowało piknik. Był on zakończeniem tegorocznej „Zamkomanii”. Zaproszono na niego młodzież z XVI Liceum Ogólnokształcącego, która najwięcej pracy włożyła w posprzątanie zamkowego wzgórza, maluchy z Domu Dziecka nr 2 przy ul. Chyszowskiej i dzieci z Ośrodka Szkolno Wychowawczego przy ul. Romanowicza.

Czytaj więcej: Zamkomania i dzieciaki

Spacer po zamku

zamkomania 2007 spacer mDużym zainteresowaniem cieszył się ostatni spacerek po ruinach zamku na górze św. Marcina.
Zorganizowało go Stowarzyszenie Zamek Tarnowski. Był niejako podsumowaniem pierwszej akcji z cyklu „Zamkomania”. W jej trakcie młodzież szkół ponadgimnazjalnych najpierw uczestniczyła w wykładach prowadzonych przez dr Krzysztofa Moskala, poświęconych historii zamku, a w drugiej części ci sami młodzi ludzie, bogatsi o wiedzę na temat losów i znaczenia tej budowli, sprzątali zamkowe wzgórze.

Czytaj więcej: Spacer po zamku

Sprzatają ruiny

zamkomania 2007 sprzatanie m2Rozpoczął się kolejny etap akcji Stowarzyszenia Zamek Tarnowski i XVI Liceum Ogólnokształcącego „Zamkomania”.
Jej celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania i zarazem ratowania ruin zamku na górze św. Marcina. W pierwszym etapie młodzież szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w wykładach dotyczących historii zamku. W wykładach, które odbyły się dzięki uprzejmości Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w udostępnionej bezpłatnie tamtejszej auliwzięło udział ponad pięciuset uczniów XVI Liceum Ogólnokształcącego, które jest zarazem koordynatorem akcji, I LO, IV LO, V LO oraz Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych , Zespołu Szkół Plastycznych, i Zespołu Szkół Budowlanych.

Czytaj więcej: Sprzatają ruiny

Zamkomania po raz pierwszy

zamkomania 2007 mRuszyła akcja Stowarzyszenia Zamek Tarnowski i XVI Liceum Ogólnokształcącego „Zamkomania”.
Za nami pierwszy wykład dotyczący historii Tarnowa i dawnej siedziby rodu Tarnowskich. W pierwszym wykładzie, który odbył się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej uczestniczyły trzy szkoły XVI Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Mechaniczno Elektrycznych. Wykład prowadzili Wojciech Maniak, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski i dr Krzysztof Moskal, autor miedzy innymi monografii zamku tarnowskiego.

Czytaj więcej: Zamkomania po raz pierwszy

Sprzątanie za wykład

z7Jak najlepiej nauczyć młodzież historii i poszanowania zabytków? Włączyć ich w tworzenie jej dalszego ciągu.
Z ciekawym pomysłem wystąpiło Stowarzyszenie Zamek Tarnowskich wspólnie z XVI Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Grupa zakochanych w zabytkach i historii zapaleńców postanowiła posprzątać nieco ruinę, która w obecnym stanie nie przysparza tarnowianom  chluby. "Zamkomania" -  bo tak nazwano akcję, nie będzie jednak polegała jedynie na zbieraniu śmieci.

Czytaj więcej: Sprzątanie za wykład