Zamkomania dla młodzieży

zamkomania 2010 wyklad 2Jak powstał i kto lokował Tarnów, jakie znaczenie odegrał w historii miasta zamek oraz czy trudno było go zdobyć- o tym między innymi mogli dowiedzieć się uczestnicy wykładu w ramach Zamkomanii 2010.
Podobnie jak w latach poprzednich Stowarzyszenie Zamek Tarnowski wspólnie z XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej przeprowadza akcję edukacyjną „Zamkomania”, która w tym roku przebiega pod hasłem „ 680 lat miasta Tarnowa” . Tegoroczny projekt jest realizowany  przy udziale środków Gminy Miasta Tarnowa.

Na drugi z kolei wykład przybyła młodzież z tarnowskich szkół XVI Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Ekonomiczno Ogrodniczych.

Podczas wykładu dr Krzysztof Moskal opowiadał o historii powstania Tarnowa i zamku, zaś znakomity łucznik Bogusław Kara z Tarnowa wyjaśniał  i pokazywał jak zdobywano dawne warownie oraz opowiadał o współczesnych pasjonatach – rycerzach odtwarzających historię.
Kolejny wykład zaplanowano na  czwartek ,8 kwietnia , również w auli gościnnej PWSZ   o godzinie 10. Mogą w nim wziąć udział wszyscy chętni – zarówno młodzież szkół średnich i gimnazjalnych jak i dorośli mieszkańcy Tarnowa.
W ramach tegorocznej edycji „Zamkomanii” na terenie ruin  w maju odbędzie się także plener dla uczniów Liceum Plastycznego oraz uczestników pracowni plastycznych naszego miasta i fotografów . Szkoły mogą także organizować sobie plenery samodzielnie.
Efekty prac można będzie zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej „ Zdarzenia – zderzenia – 680 lat Tarnowa” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Z jednej strony zaprezentowane będą  prace konkursowe -  wizje uczniów , z drugiej – stan dzisiejszy i profesjonalne projekty zamku.
Na zakończenie akcji, w dniach 12 i 13 czerwca, zaplanowano „II Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry”.
- Będzie to w tym roku impreza dwudniowa- informuje Ewa Kropiowska.-  W pierwszym dniu ( sobota) odbędą się warsztaty głównie dla bractw rycerskich – m.in.łucznicze, wikliniarskie, krawieckie, tworzenia biżuterii,  kulinarne, fotograficzne przy udziale Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego i pierwsze pokazy walk. W drugim dniu ( niedziela) zaplanowaliśmy turniejowe zmagania otwarte dla mieszkańców miasta i okolic, którym towarzyszył będzie średniowieczny piknik.

Podobnie jak w latach poprzednich współorganizatorem „Zamkomanii” i koordynatorem jest XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej. Szkoły i osoby zainteresowane udziałem w wykładach i późniejszych etapach projektu, powinny kontaktować się z tą szkołą tel 14, 6889055.