Sprzątają ruiny zamku

zamkomania 2009 sprzatanie m3Rozpoczął się kolejny etap Zamkomanii”- programu edukacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie Zamek tarnowski wspólnie z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa..  Młodzież, która w marcu i kwietniu uczestniczyła w wykładach historycznych teraz na żywo może zobaczyć to, o czym słyszała podczas multimedialnych prelekcji historycznych prowadzonych przez dr Krzysztofa Moskala.
Od poniedziałku codziennie, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, pod czujnym okiem organizatorów m.in. studentki archeologii Agnieszki Waś uczniowie wraz z nauczycielami porządkują ruiny zamczyska na górze Św. Marcina.

 

Z terenu ruin zbierają śmieci pozostawione przez turystów i nie tylko, oraz usuwają wszechobecne chwasty zarastające mury. Rośliny wyrastające spomiędzy murów są usuwane ostrożnie sekatorami, by nie naruszyć i tak osłabionej przez wieki konstrukcji. Gruz, który pokrywa ścieżki jest umieszczany w jednym miejscu.
- Już po tych pierwszych dniach sprzątania zauważyliśmy mniej śmieci pozostawionych przez spacerowiczów niż było w poprzednim roku - podkreśla Agnieszka Waś ze Stowarzyszenia Zamek Tarnowski.-  „Skarbów” jednak nie brakuje, jak choćby fragmenty dwóch rowerów….
Wielkie sprzątanie zakończy się w piątek. Jeżeli ktoś tylko ma ochotę może dołączyć do młodzieży i pomóc w oczyszczeniu ruin.
- Dla naszej akcji nie ma większego znaczenia to, kto jest formalnym właścicielem zamku, zwłaszcza, że obecni wyrazili zgodę na przeprowadzenie Zamkomanii- podkreśla Ewa Kropiowska, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski.- Cieszymy się, że znaczenie edukacyjne Zamkomanii rozumieją także władze i popierają nasze działania. Pan prezydent Ryszard Ścigała objął nawet akcję swoim patronatem. Chcemy, by to miejsce było dla Tarnowa powodem do dumy i atrakcją turystyczną i  nie przynosiło miastu wstydu.
Zakończenie tegorocznej Zamkomanii zaplanowano na 6 czerwca wielkim finałem: I Tarnowskim Turniejem o Grzywnę Władyki z Marcinowej Góry. Zaproszono nań grupy średniowiecznych wojów, którzy zaprezentują swoje umiejętności łucznicze i nie tylko. Początek o 10 przy ul. Wałowej, zaś działania na ruinach od godz. 12 do 18. Już dzisiaj organizatorzy serdecznie zapraszają i zachęcają mieszkańców, by pojawili się na zamku w strojach z epoki.