Wielki finał Zamkomanii

zamkomania 2010 turniej 2II Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry zakończył tegoroczną, czwartą już edycję ZAMKOMANII. Zorganizowało go Stowarzyszenie Zamek Tarnowski.
Zamkomania jest projektem edukacyjnym adresowanym głownie do młodzieży, ale także i do wszystkich, którzy interesują się historią, a w szczególności dziejami tarnowskiego zamku.Tegoroczny projekt, współfinansowany przy udziale środków Gminy miasta Tarnowa, zakończył II Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. Na zamek przybyło około osiemdziesięciu przedstawicieli rożnych grup odtwórczych, bractw rycerskich i stowarzyszeń z całej Polski środkowej i Południowej. Wśród nich trzydziestu ośmiu łuczników, którzy walczyli o główne  trofeum „ Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry”..

 

- Dzięki tym wspaniałym ludziom, którym nie straszne były upał, burza i chmary komarów, udało nam się zrealizować  nasz plan – przenieść się w zamierzchłe czasy i ożywić nasz zamek tarnowski.- wyjaśnia Ewa Kropiowska, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski. – Staraliśmy się nawiązać do historii tego niezwykłego miejsca- Na przygródku zatrzymali się  goście-  stanęły tam namioty historyczne, w których zamieszkali znamienici uczestnicy turnieju. U stóp zamku rozłożyli swe warsztaty rzemieślnicy i kupcy. Wprawdzie sobotni  upał doskwierał dotkliwie, ale nie pozbawił naszych uczestników woli walki. Przez dwa dni na zamku rozlegały się strzały hakownic , radosny śmiech dwórek, szczęk oręża…
Turniej  rozpoczęli strzałami z łuków: w imieniu Prezydenta Ryszarda Ścigały wiceprezydent  Dorota Skrzyniarz i wicemarszałek Roman Ciepiela.
- Tam sobie pomyślałam, że jeśli obydwoje trafią do tarczy, uda nam się uratować nasz zamek tarnowski.- mówi Ewa Kropiowska.- Zarówno Pani Prezydent jak i Pan Marszałek spisali się znakomicie. Mam nadzieję, że wróżba się spełni…zamkomania 2010 turniej 3
Turniej nie był datowany. Oznacza to, że pojawić się mogli „przedstawiciele” różnych epok. Główną atrakcją był turniej łuczniczy.
- W Polsce nie ma tak wielu turniejów łuczniczych- wyjaśnia Bogusław Kara z Tarnowa, prowadzący turniej.- Konkurencje były trudne- tym bardziej, że łuczników bardzo dekoncentrowały chmary komarów. Jednak łucznicy wykazali się dużą odpornością na upał, komary i stres.

Szczególnie barwną grupa byli przybyli z Radomia  „Hultaje i Swawolnicy, a także Bractwo Rycerskie Zamku Królewskiego w Chęcinach. Uwagę przykuwali też  samuraje z Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej.
Turniej można uznać za niezwykle udany. To ogromna promocja Tarnowa w Polsce. Uczestnicy wyjechali z Tarnowa z bardzo miłymi wrażeniami ( pomimo komarów, upału i  burzy, z którymi musieli się zmagać.) Już wyrazili chęć udziału w kolejnym turnieju.

Wyniki turnieju łuczniczego:
1 - Rosomak 136 pkt,
2 - Grzegorz 102 pkt,
3 - Jaro 94 pkt,
4 - Axel 90 pkt,
5 - Piotr 84 pkt,
6 - Kamil Pajdo 76 pkt,
7 - Kirszniok 64 pkt,
7 - Rafał z Miechowa 64 pkt,
7 - Sławek 64 pkt,
10 - Anna 52 pkt.

Wyniki turnieju łuczniczego dla dzieci:
1 - Patrycja z Tarnowa 166 pkt,
2 - Kuba 161 pkt,
3 - Kinga 139 pkt,
4 - Patrycja 119 pkt.

Wyniki biegu dam:
1 - Barbara z Tarnowa,
2 - Anna,
3 - Wiewiur,
4 - Patrycja z Tarnowa.

Szczególne podziękowania skłąadamy wszystkim sponsorom. Pomogli nam: Karpacka Spółka Gazownictwa S.A. , POlskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Firma Novellus-NIssan, Elcolt Hubertus, Firma Reklamowa Merkuriusz, Firma CERAGEM Tarnów , Sklep ZOO-botaniczny ARGUS, Piekarnia MALINKA z Żabna, Izba Przemysłowo Handlowa w Tarnowie, Firma Handlowa MROZIK, UBEZPIECZENIA Barbara Frąc z Tarnowa ul. Kraowska, Restauracja Podzamcze,  FIrma "ALARMONT" Sp. z o.o., FHU "AB Andrzej Bożek.

Dziękujemy naszym partnerom: XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie, Szkoła Szczepanika w Tarnowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji , Zakład Składowania Odpadów Komunalnych,Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne