Gwar na ruinach zamku

zamkomania 2008 zapolya mRycerze, dwórki, tańce, szczęk oręża, śmiech- tak jak za dawnych czasów ponownie na chwilę ożył Zamek Tarnowski.
A to wszystko za sprawa Zamkomanii, której druga edycja właśnie się zakończyła. Ostatnia część imprezy- uroczysty wjazd króla Jana Zapolyi na zamek została wpisana w obchody Dni Tarnowa i sfinansowana przez Urząd Miasta.
Ideą imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowski jest zwrócenie uwagi mieszkańców i władz na ten bezcenny w historii miasta zabytek. Tutaj przed wiekami gościli najznamienitsi z rodów książęcych, książęta, królowie, osoby, które złotymi literami wpisały się w historię Polski.

Czytaj więcej: Gwar na ruinach zamku

Piknik na zamku

zamkomania 2008 piknik mStowarzyszenie Zamek Tarnowski tradycyjnie już w Dniu Dziecka zaprosiło najmłodszych na piknik u stóp zamku.
Zaproszono także najbardziej aktywna podczas Zamkomanii młodzież z XVI LO. Szkoda tylko, ze tak jak to pierwotnie planowano nie było wśród tych wspaniałych ludzi tych, którzy mieli być honorowymi gośćmi- wychowanków z Domu Dziecka nr 2. Niestety nowa pani dyrektor nie wyraziła zgody na udział dzieci w tej imprezie. Na pikniku było ponad 100 osób w tym dwoje dzieci niepełnosprawnych z Lisiej Góry i dziesięcioro ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego .

Czytaj więcej: Piknik na zamku

Sprzatają ruiny zamku

zamkomania 2008 sprzatanie mNa ruinach zamku tarnowskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie. To kolejny etap drugiej już akcji  Stowarzyszenia Zamek Tarnowski i XVI Liceum Ogólnokształcącego „Zamkomania”.
Jej celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania i zarazem ratowania  ruin zamku na górze św. Marcina. W pierwszym etapie młodzież szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w wykładach dotyczących historii zamku. Podczas tych wykładów, które odbyły się dzięki uprzejmości Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w  udostępnionej bezpłatnie tamtejszej auli , które prowadzili Wojciech Maniak, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski i dr Krzysztof Moskal, autor miedzy innymi  monografii zamku tarnowskiego i ostatnio wydanej interesującej książki Leliwici Tarnowscy, młodzież poznała historie tutejszych ruin, a także wiele ciekawostek z życia rycerstwa, które obrazowo przedstawiali tarnowscy rycerze z Bractwa Gladii Amici.

Czytaj więcej: Sprzatają ruiny zamku

Zamkomania rozpoczęta

zamkomania 2008 wyklad mRozpoczęła się druga edycja programu edukacyjnego ZAMKOMANIA – „Zamek tarnowski źródłem inspiracji dla naukowców i artystów”.
Program, który jest częścią kompleksowego „Planu rewitalizacji Zamku na Górze Świętego Marcina” opracowało Stowarzyszenie Zamek Tarnowski, a koordynatorem jest jak zawsze aktywne i chętne do pomocy XVI Liceum Ogólnokształcące.Celem programu „Zamkomania” przeznaczonego dla młodzieży tarnowskich szkół średnich jest propagowanie wiedzy historycznej o zabytkach naszego miasta, a szczególnie dziejów Zamku na Górze Świętego Marcina . Odbywa się to w formie multimedialnych wykładów, które poprzedzają dalsze porządkowanie jego ruin.

Czytaj więcej: Zamkomania rozpoczęta

Zamkomania po raz drugi

zamkomania 2009 wyklad m2Stowarzyszenie Zamek Tarnowski oraz XVI Liceum Ogólnokształcące w tarnowie  zapraszają do wzięcia udziału w drugiej edycji programu edukacyjnego ZAMKOMANIA – „Zamek tarnowski źródłem inspiracji dla naukowców i artystów”, który jest  częścią kompleksowego „Planu rewitalizacji Zamku na Górze Świętego Marcina”.

Czytaj więcej: Zamkomania po raz drugi