Sprzatają ruiny zamku

zamkomania 2008 sprzatanie mNa ruinach zamku tarnowskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie. To kolejny etap drugiej już akcji  Stowarzyszenia Zamek Tarnowski i XVI Liceum Ogólnokształcącego „Zamkomania”.
Jej celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania i zarazem ratowania  ruin zamku na górze św. Marcina. W pierwszym etapie młodzież szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w wykładach dotyczących historii zamku. Podczas tych wykładów, które odbyły się dzięki uprzejmości Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w  udostępnionej bezpłatnie tamtejszej auli , które prowadzili Wojciech Maniak, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski i dr Krzysztof Moskal, autor miedzy innymi  monografii zamku tarnowskiego i ostatnio wydanej interesującej książki Leliwici Tarnowscy, młodzież poznała historie tutejszych ruin, a także wiele ciekawostek z życia rycerstwa, które obrazowo przedstawiali tarnowscy rycerze z Bractwa Gladii Amici.

 

Dla wielu młodych ludzi było to pierwsze zetknięcie się z historią tego ważnego dal rozwoju Tarnowa i także Polski miejsca. Wielu z nich nie miało pojęcia jak wielka była to budowla i jakie było jej znaczenie.
Dzisiaj rozpoczął się drugi etap „Zamkomanii”. Szkoły uczestniczące w wykładach rozpoczęły wielkie porządkowanie ruin zamku. Na miejscu pojawili się także – co cieszy organizatorów- ochotnicy.
- Przeczytałam informację na plakacie w bibliotece- mówi Agnieszka Waś, studentka I roku kulturoznawstwa na UJ.– Zawsze interesowałam się historią, teraz studiuje kulturoznawstwo, a więc jest to zgodne częściowo z moim kierunkiem studiów. To fajny pomysł. Można coś ciekawego zrobić. Niestety nie udało mi się być na żądnym z wykładów, bo za późno się o tym dowiedziałam. Ale myślę, że przynajmniej pracami na zamku uda mi się to nadrobić.
Cały czas młodzieży towarzyszy tez prezes Stowarzyszenia, który na równi z młodzieżą sprząta ruiny.
W ubiegłym roku zamek był pięknie posprzątany. Niestety- odwiedzający go nie umieli tego uszanować. Znów worki w szybkim tempie zapełniały się śmieciami.
Pozostaje teraz mieć nadzieję , że tym razem porządek zostanie na nieco dłużej. Organizatorzy zapraszają do pomocy wszelkich ochotników. Mile widziana jest każda para rąk. Wielkie sprzątanie potrwa jeszcze przez przyszły tydzień. tydzień potem wszystkich czeka kolejny etap. Dla wyróżniających się uczestników zaplanowano piknik u stóp zamczyska. Zaś 14 czerwca zaplanowano obchody 480 rocznicy pobytu króla węgierskiego Jana Zapyli na tutejszym zamku. Będzie to impreza otwarta wpisana w Dni Tarnowa. W planie są m.in. pokazy walk rycerskich, opowieści historyków o czasach minionych, tańce i biesiada. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.