Sprzątanie za wykład

z7Jak najlepiej nauczyć młodzież historii i poszanowania zabytków? Włączyć ich w tworzenie jej dalszego ciągu.
Z ciekawym pomysłem wystąpiło Stowarzyszenie Zamek Tarnowskich wspólnie z XVI Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Grupa zakochanych w zabytkach i historii zapaleńców postanowiła posprzątać nieco ruinę, która w obecnym stanie nie przysparza tarnowianom  chluby. "Zamkomania" -  bo tak nazwano akcję, nie będzie jednak polegała jedynie na zbieraniu śmieci.

 -Chcemy najpierw opowiedzieć młodzieży jak ważny dla historii Tarnowa a także Polski był kiedyś zamek Tarnowskich- poinformował Wojciech Maniak, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski.-  Dzisiaj mało kto o tym pamięta. Dlatego postanowiliśmy zorganizować cykl wykładów dr Krzysztofa Moskala, autora między innymi książki "In Castro Nostro Tarnoviensi". W zamian za te wykłady młodzież posprząta ruiny tej budowli. Na miejscu będzie mogła zobaczyć to, o czym usłyszy w czasie wykładu.
 Stowarzyszenie uzyskało już zgodę właścicieli tego zamku książąt Sanguszków. Jak informowaliśmy w 1938 r. ks. Roman Sanguszko przekazał miastu zamczysko wraz z otaczającym je terenem w celu założenia tam parku miejskiego im. Niepodległości.
- Jak się okazało nie dopełniono wówczas formalności i zamek jest nadal własnością książęcej rodziny. Jednak uważamy, że należy mimo to zadbać o ten zabytek, o część naszej historii -podkreślają organizatorzy "Zamkomanii"
Pierwsze wykłady, które odbędą się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, zaplanowano na 12 i 19 kwietnia. Wielkie sprzątanie ruin będzie w maju, w czasie matur, kiedy dyrektorzy szkół mają problem co zrobić z młodzieżą by nie przeszkadzała maturzystom. W akcję obiecał się włączyć wydział ochrony środowiska tarnowskiego magistratu. Szkoły ponadgimnazjalne, które chciałyby uczestniczyć w "Zamkomanii" mogą kontaktować się z Boźeną Ciurej, nauczycielką XVI Liceum Ogólnokształcącego, które będzie koordynowało sprzątanie ruin.