Zamkomania 2014

zamkomania 2010 turniej 2Stowarzyszenie Zamek Tarnowski po raz ósmy organizuje program edukacyjny „ZAMKOMANIA 2014 – VI Tarnowski Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” w dniach 14-15 czerwca. Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.
Honorowy patronat przyjęli wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka-Narożański, starosta tarnowski Roman Łucarz, Wicemarszałek województwa Małopolskiego Roman Ciepiela i Urszula Augustyn – posłanka na Sejm RP i Robert Wardzała poseł na sejm RP.
W tym roku głównymi „bohaterami” Zamkomanii są Spycimir Leliwita- założyciel Tarnowa i jeden z najwybitniejszych Tarnowian hetman Jan Amor Tarnowski.

W tym roku przypadają bowiem dwie ważne rocznice : 685 lat temu Spicymir Leliwita rozpoczął budowę zamku na Górze św. Marcina, a w 1514 roku – 500 lat temu rozpoczął rządy w Tarnowie najwybitniejszy w dziejach naszego miasta tarnowianin- Jan Amor Tarnowski – późniejszy Wielki Hetman Koronny.


 - Z tej okazji pragniemy przypomnieć mieszkańcom Tarnowa i nie tylko te wielkie postaci, którym nasze miasto tak wiele zawdzięcza.  Przy okazji chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na  najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowskich- wyjaśniają organizatorzy. .
Podobnie jak w latach poprzednich zamierzamy prowadzić akcję edukacyjną ZAMKOMANIA, która w tym roku będzie kładła szczególny nacisk na przypomnienie tak ważnych włodarzy Tarnowa. Także w czasie lekcji historycznych oraz  bractw rycerskich przybyłych na VI Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry”  adresowanych głównie do uczniów i nauczycieli szkół średnich oraz mieszkańców Tarnowa zainteresowanych historią będziemy omawiać m.in. problemy związane z ochroną zabytków, a w szczególności zamków, przypomnimy postać Spicymira Leliwity i Jana Amora Tarnowskiego  a także pokażemy jak ożywiać ruiny i uczyć żywej historii.
 Tradycyjnie już na zakończenie Zamkomanii Stowarzyszenie Zamek Tarnowski zaprasza na VI Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry”  na ruinach naszego Zamku. To ponadregionalna impreza, na którą zamierzamy zaprosić zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z Polski i Ukrainy oraz przedstawicieli ginących rzemiosł: bednarza, kowala, wikliniarza, płatnerza, mincerza. Oprócz uczczenia dwóch ważnych rocznic,  turniejowej promocji ruin Zamku / najstarszego zabytku miasta -  często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania / przewidujemy promocje marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta.
Doświadczenie pokazuje, że dzięki naszej akcji wielu mieszkańców miasta po raz pierwszy miało okazję do poznania w interesującej formie historii tego miejsca i uczestniczenia w turnieju rycerskim.
 Chcemy, by dzięki naszej akcji „ZAMKOMANIA” usłyszeli o roli zamku Tarnowskich w historii Polski, odczuli potrzebę zwiedzania zabytków,  nauczyli się właściwego korzystania z dóbr kultury.

Partnerzy

  • PW Karabela Małopolska

Patroni medialni

  • PW Karabela Małopolska