Rycerze zjadą na zamek

zamkomania zajawka 2Kontynuując  zapoczątkowaną  w 2007 roku akcję ZAMKOMANIA, będącą znakomitą okazją do poznania historii naszego miasta  i jego roli w  kształtowaniu dziejów Polski i Europy,zapraszamy na  lekcje historii na ruinach zamku połączone z porządkowaniem tego miejsca.  Prezentowane treści oprócz celów promocyjno - edukacyjnych mają sprowokować uczestników do własnych działań twórczych w formie prac pisemnej , plastycznych i fotograficznych.


Jest to już ósma edycja Zamkomanii i szósta Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. W poprzednich latach rokrocznie w wykładach i akcji porządkowania ruin zamku brało udział kilkaset osób.  
W pierwszym turnieju uczestniczyło zaledwie kilkunastu wojów i rycerzy, a w kolejnych nawet stu pięćdziesięciu. Przybyła nawet grupa z Ukrainy, która swój udział zapowiedziała także w tym roku. Mamy nadzieję, ze uda im się dotrzeć. Uczestnicy bardzo wysoko ocenili organizację imprezy, czego dowodem były liczne wypowiedzi na różnych forach internetowych. Turniej przyciąga zawsze liczne rzesze mieszkańców Tarnowa i okolic.  
W tym roku także planujemy porządkowanie zamkowego wzgórza, plener dla plastyków i fotografów, zachęcamy do udziału w konkursach: literackim, plastycznym, fotograficznym  na temat „ Zamek Tarnowski- europejska siedziba wielkiego hetmana , jego dzieje i znaczenie ”. Prace można składać w siedzibie Stowarzyszenia Al. Piaskowa 10 w Tarnowie do końca  czerwca.
 Zachęcamy do udziału w głównym wydarzeniu, którym „VI Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” połączony ze średniowiecznym piknikiem. W pierwszym dniu turnieju( sobota) rozpoczną się zmagania łuczników i pokazy walk rycerskich. Towarzyszyć im będą warsztaty łucznicze, wikliniarskie, krawieckie, kowalskie, tworzenia biżuterii itp. W drugim dniu ( niedziela) zaplanowaliśmy finałowe  turniejowe zmagania Swój udział potwierdziło ok. 150 uczestników  z 18 grup  z całej Polski i Ukrainy.

Wszystkie imprezy na zamkowym wzgórzu są otwarte dla mieszkańców miasta i okolic. Wstęp wolny!

Partnerzy

  • PW Karabela Małopolska

Patroni medialni

  • PW Karabela Małopolska