Zapraszamy na turniej

18765825 697707983734683 8065827088240749994 nZapraszamy na kolejną edycję „ZAMKOMANII 2017 – IX Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” w dniach 10-11 czerwca pod honorowym patronatem  prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, starosty Romana Łucarza i wicemarszałka Stanisława Sorysa.


 W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania niepodległości  przez Tarnów i kilka ważnych rocznic związanych z Zamkiem Tarnowskich na Górze św. Marcina:
 675 rocznica podpisania na zamku pierwszego znanego dokumentu (1342)
665 rocznica śmierci założyciela miasta i zamku Spycimira Leliwity (1352)
480 rocznica wizyty w zamku króla Zygmunta I Starego i królowej Bony (1537)
450 rocznica śmierci Jana Krzysztofa Tarnowskiego, ale też rozpoczęcia budowy brukowanej drogi do zamku (stąd nazwa Burek) (1567)
270 rocznica wydania zgody na rozbiórkę ruin (1747)
To doskonała okazja, by zwrócić uwagę mieszkańców na  najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowskich. Z tej okazji planujemy też przygotowanie folderu dla uczestników lekcji i turnieju „ Historie znane i nieznane Zamku Tarnowskiego”.
Podobnie jak w latach poprzednich zamierzamy prowadzić akcję edukacyjną ZAMKOMANIA, która w tym roku będzie kładła szczególny nacisk na przypomnienie historii ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych włodarzy i wydarzeń z historii Tarnowa. W czasie lekcji historycznych oraz  pokazów łuczników i bractw rycerskich przybyłych na IX Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry”  adresowanych głównie do uczniów i nauczycieli szkół średnich oraz mieszkańców Tarnowa zainteresowanych historią będziemy omawiać m.in. problemy związane z ochroną zabytków, a w szczególności zamków, przypomnimy postaci gospodarzy i gości Zamku Tarnowskich, a także pokażemy jak ożywiać nawet najbardziej zaniedbane zabytki  i w atrakcyjny sposób uczyć historii.
 Kulminacyjnym momentem Zamkomanii  będzie „ IX Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry”  na ruinach naszego Zamku. To ponadregionalna impreza, na którą zamierzamy zaprosić zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z Polski i Ukrainy oraz przedstawicieli ginących rzemiosł: bednarza, kowala, wikliniarza, płatnerza, mincerza, tkaczki, prządki, kaletnika. Planujemy tradycyjnie już zwiedzanie zamku z przewodnikiem ( dwukrotnie) , które zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Oprócz uczczenia znamienitych postaci z naszej historii,   turniejowej promocji ruin Zamku / najstarszego zabytku miasta -  często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania / przewidujemy promocje marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta oraz m.in. promocję wydawnictwa autorstwa dr Krzysztofa Moskala „Kronika Tarnowa”.
Dodatkowo, do końca października (przy sprzyjającej pogodzie) będziemy zapraszać mieszkańców na ruiny zamku, gdzie będziemy uczyć strzelania z łuku tradycyjnego, a przy tej okazji także historii zamku i naszego miasta- w tym o zbliżającej się w przyszłym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości z podkreśleniem „Tarnów – pierwszy niepodległy”..
 Oprócz uczczenia ważnych postaci historycznych,  turniejowej promocji ruin Zamku / najstarszego zabytku miasta -  często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania / przewidujemy promocje marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta.
Doświadczenie pokazuje, że dzięki naszej akcji wielu mieszkańców miasta po raz pierwszy miało okazję do poznania w interesującej formie historii tego miejsca i uczestniczenia w turnieju rycerskim.
 Chcemy, by dzięki naszej akcji „ZAMKOMANIA” usłyszeli o roli zamku Tarnowskich w historii Polski, odczuli potrzebę zwiedzania zabytków,  nauczyli się właściwego korzystania z dóbr kultury.

Partnerzy

  • PW Karabela Małopolska

Patroni medialni

  • PW Karabela Małopolska