Lekcje i porządki

lekcjaRozpoczęliśmy kolejną edycję ZAMKOMANII” – projektu edukacyjnego realizowanego przy udziale środków z budżetu Miasta Tarnowa pod honorowym patronatem: starosty Tarnowskiego Prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, starosty powiatu tarnowskiego  Romana Łucarza i Stanisława Sorysa wicemarszałka województwa małopolskiego.

W tym roku mija 685 rocznica lokowania naszego miasta dlatego  głównymi „bohaterami” Zamkomanii będą Spycimir Leliwita- założyciel Tarnowa i jeden z najwybitniejszych Tarnowian hetman Jan Amor Tarnowski.
Tradycyjnie już w pierwszym okresie skupiliśmy się na edukacji i działaniach na rzecz ratowania najstarszego tarnowskiego zabytku – zamku Tarnowskich.
W ramach lekcji edukacyjnych zaprosiliśmy  na ruiny zamku uczniów tarnowskich szkół średnich.

Agnieszka Waś opowiadała im o historii tego miejsca. Lekcje ubarwiały przygotowane wcześniej prezentacje. Ale najważniejsze było porządkowanie zamkowego wzgórza. Niestety odwiedzający to miejsce zostawiają po sobie sporo śmieci. Młodzież  miała sporo pracy z pozbieraniem śladów ich  bytności Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków sporo pracy przysporzyło wycinanie z murów samosiejek. W ruch poszły sekatory- ostrożnie by nie uszkodzić murów.
- Chcemy, by ruiny, które w szybkim tempie dzięki "pomocy" odwiedzających je niszczeją, przestały straszyć. Ale o to muszą zadbać wszyscy. My je posprzątamy, ale do wszystkich spacerowiczów kierujemy apel- zostawcie ruiny zamczyska w porządku i nie zaśmiecajcie ich. Do właścicieli popularnych quadów i rowerzystów też mamy prośbę- poszukajcie sobie innporzadkiych tras.

Szczególnie aktywni w tym roku przy porządkowaniu byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno Ogrodniczych. Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w prace Członkom Stowarzyszenia oraz wolontariuszom – głównie Panu Mirkowi Owsiakowi.
Zapraszamy na kolejne akcje.

 

 

 

 

Więcej zdjęć prezenrujemy na stronie Stowarzyszenia na FB:https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Zamek-Tarnowski-369736483198503/

Partnerzy

  • PW Karabela Małopolska

Patroni medialni

  • PW Karabela Małopolska